Zadbajmy o własną historię. Warsztaty genealogiczne.

Plakat reklamujący warsztaty genealogiczne

Serdecznie zapraszamy pasjonatów badań historii własnej rodziny na blok warsztatów genealogicznych „Zadbajmy o własną historię”, organizowanych w ramach XX Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Warsztaty odbędą się w sobotę 23 kwietnia 2022 r.
Podczas zajęć zaprezentowane zostaną następujące zagadnienia:

  1. Zasady porządkowania i przechowywania archiwum rodzinnego – godz. 10.30-12.00Uczestnicy warsztatów zapoznają się z zasadami porządkowania i opisywania pamiątek rodzinnych, a także sposobami przechowywania rodzinnego archiwum oraz metodami wykonywania podstawowych zabiegów zabezpieczających za pomocą materiałów konserwatorskich bezpiecznych dla rodzinnych pamiątek.
  2. Metody poszukiwań genealogicznych – godz. 12.30-14.00Podczas warsztatów zaprezentowane zostaną źródła archiwalne do poszukiwań genealogicznych, jak również podstawowe metody i narzędzia pomocne w badaniu historii rodziny, w tym również strony internetowe: www.szukajwarchiwach.gov.plwww.genealogiawarchiwach.plwww.westpreussen.de. Ponadto w części praktycznej uczestnicy dowiedzą się, jak przygotować wniosek do Urzędu Stanu Cywilnego, umówić wizytę w archiwum i wypełnić zgłoszenie oraz rewersy.
  3. Odczytywanie pisma neogotyckiego (dawne pismo niemieckie) – godz. 14.30-16.00Praktyczne zajęcia, podczas których uczestnicy nabędą podstawowe umiejętności z zakresu odczytywania pisma neogotyckiego. Uczestnicy otrzymają wzorniki pisma i fotokopie źródeł z archiwalnych zbiorów do odczytania. Szczególny nacisk zostanie położony na dziewiętnastowieczny dukt pisma, z którym najczęściej spotykają się osoby prowadzące badania genealogiczne.

Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy na stronie https://www.festiwal.torun.pl/
Liczba miejsc ograniczona.

Scroll to Top