Wystawa “Trędowaci, wiesiołki, balony – tajemnice Przedmieścia Chełmińskiego”

Plakat wystawy przedstawiający sterowiec

Kolejna z toruńskich dzielnic odkryje swoje tajemnice! Zapraszamy na wyjątkową wystawę, która przybliży historię jednej z najstarszych dzielnic Torunia – Przedmieścia Chełmińskiego.

Od średniowiecznego szpitala dla trędowatych do nowoczesnej hali sterowców i balonów. Niezwykła historia Przedmieścia Chełmińskiego nie ogranicza się tylko do tych dwóch intrygujących miejsc. Wiążą się z nią tajemnice sprzed wieków, wojny, zarazy, oblężenia, ale także rozwój gospodarczy, budownictwo, liczne obiekty przemysłowe, militarne i sakralne, które w znacznej części bezpowrotnie utraciliśmy przez dziejowe zawieruchy. Odwiedzający ekspozycję przeniosą się do patrycjuszowskiej rezydencji przedmiejskiej otoczonej ogrodami i fontannami i do skromnej chaty partacza toruńskiego z XVIII w. Wystawa będzie świetną okazją do wymiany wspomnień mieszkańców „Chełmionki”, których obecność będzie żywym świadectwem tożsamości kulturowej.

Wystawie, na której zostaną zaprezentowane unikalne i bezcenne archiwalia z okresu średniowiecza, czasów nowożytnych i najnowszych, towarzyszyć będą również tematyczne lekcje archiwalne dla młodzieży z toruńskich szkół.

Scroll to Top