Skarb z Silna

Skarb z Silna, kany z dokumentami

Archiwum Państwowe w Toruniu wzięło dziś udział w niezwykłej ekspertyzie przedmiotów z czasów drugiej wojny światowej, znalezionych w ostatnią niedzielę (6 września) w miejscowości Silno pod Toruniem.

Podczas poszukiwań prowadzonych przez p. Rafała Kmiecia ze Szkutnia KMIEĆ I Przyjaciele oraz Fundację Melodia Serc odnaleziono cztery kany różnej wielkości, wypełnione ubraniami, przedmiotami użytkowymi, ścinkami gazet. Wśród nich znajdowały się także piękne suknie, kapelusz damski, chusteczki z monogramem AS, przybory do szycia, flakonik perfum, garnitur męski i buty, poszewki na pościel, całe pudełko papierosów… i wiele innych przedmiotów. Celem poszukiwań było odnalezienie szkutni prowadzonej przez rodzinę Stoyke w Silnie, a przede wszystkim gwoździ używanych do budowy łodzi. Rozmiary znaleziska zaskoczyły poszukiwaczy.

Archiwum przejęło znajdujące się w bardzo złym stanie dokumenty w postaci oprawnej oraz strzępki gazet, które pozwoliły wydatować znalezisko na co najmniej 1942 rok.

Archiwalna część znaleziska została natychmiast umieszczona w kąpieli dezynfekująco-czyszczącej, następnie, po wysuszeniu, zostanie odkażona i poddana konserwacji właściwej.

W ekspertyzie udział wzięli: Dyrektor Archiwum Beata Herdzin, Kierownik Pracowni Konserwacji Marzena Kamińska, Kierownik Oddziału II Zbigniew Woźniak.

Więcej informacji wkrótce

Scroll to Top