Otwarcie wystawy “Samuel Bogumił Linde – Wybitny torunianin”

plakat przedstawiający wizerunek Samuel Bogumił Linde

W czwartek, 23 września, zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy poświęconej Samuelowi Bogumiłowi Lindemu (1771-1847).

Ekspozycja została przygotowana z okazji 250. rocznicy urodzin tego wybitnego torunianina. Wernisaż rozpocznie się o godz. 14.00 w holu głównym Książnicy Kopernikańskiej. Wstęp jest bezpłatny.

Samuel Bogumił Linde pamiętany jest przede wszystkim jako twórca monumentalnego Słownika języka polskiego, jednak lista jego zasług jest znacznie dłuższa. Był cenionym nauczycielem i organizatorem szkolnictwa, tłumaczem, bibliotekarzem i bibliografem, politykiem i urzędnikiem, a także działaczem religijnym kościoła ewangelicko-augsburskiego. Wystawa przybliża dokonania Lindego na tych polach, a jednocześnie skupia uwagę na jego związkach z rodzinnym Toruniem.

Na wystawie zostaną zaprezentowane oryginalne dokumenty, rękopisy, książki i pamiątki związane z życiem i dziełem wybitnego torunianina pochodzące ze zbiorów Książnicy Kopernikańskiej, toruńskiego Muzeum Okręgowego, Archiwum Państwowego w Toruniu i Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.

Ekspozycję przygotowało Towarzystwo Miłośników Torunia we współpracy z Książnicą Kopernikańską w Toruniu, Muzeum Okręgowym w Toruniu, Archiwum Państwowym w Toruniu i Biblioteką Uniwersytecką w Toruniu. Działanie zrealizowane zostało przy wsparciu finansowym Gminy Miasta Toruń. Kuratorem wystawy jest dr Michał Targowski z Towarzystwa Miłośników Torunia

Scroll to Top