Biblioteka Archiwum Państwowego w Toruniu jest biblioteką o charakterze naukowym i specjalistycznym służącą zarówno użytkownikom Archiwum, jak i archiwistom pracującym na co dzień w instytucji. Księgozbiór biblioteki podręcznej Archiwum Państwowego w Toruniu liczy 16162 jednostki inwentarzowe (stan na 31 grudnia 2018 r.). Zasób biblioteki został w toku opracowania podzielony według cech formalnych (formy wydawniczej, formatu wydania) na kilka serii. Udostępnianie książek odbywa się wyłącznie w pracowni naukowej Archiwum na podstawie złożonego zamówienia (rewersu bibliotecznego), który po wypełnieniu oddaje się dyżurnemu w pracowni naukowej.
Ze względu na specyfikę instytucji, jaką jest Archiwum Państwowe w Toruniu, biblioteka posiada nietypowe zbiory. Gromadzone są w niej przede wszystkim publikacje z zakresu archiwistyki, archiwoznawstwa, edytorstwa (edycje źródeł archiwalnych), źródłoznawstwa, nauk pomocniczych historii oraz historii Torunia i regionu. Wyjątkowo cenny jest zbiór ponad 140 starodruków z XVI-XVIII w. Są to między innymi: Porządek na Seymie Walnym Elekcyey między Warszawą a Wolą z 1632 r., kroniki: Historiae Thoruniensis naufragae tabulae, oder Kern der Thornischen Chronicke z 1711 r. autorstwa Jakuba Henryka Zernecke, Kronika Marcina Bielskiego niegdyś w Krakowie drukowana, teraz znowu z doprowadzeniem aż do Augusta III przedrukowana z 1764 roku. Wśród tej serii występują także rzadkie starodruki ulotne, rozprawy filozoficzne, teologiczne i demonologiczne, a także drukowane uchwały władz miejskich i państwowych. Biblioteka posiada bogaty zbiór czasopism regionalistycznych, historycznych i archiwistycznych (Archeion, Archiwista, Archiwista Polski, Rocznik Historyczno-Archiwalny, Rocznik Toruński, Rocznik Grudziądzki, Zapiski Historyczne TNT, Roczniki TNT, Ziemia Kujawska, Jahresbericht des Coppernicus-Vereins für Wissenschaft und Kunst zu Thorn). Niewykorzystane szerzej w pracach badawczych są liczne dzienniki urzędowe (Amts Blatt), władz samorządowych, ustawy władz pruskich z XIX w. oraz rzadkie pozycje z XIX-wiecznej niemieckiej literatury historycznej.
Cenny i bogaty zbiór biblioteki Archiwum Państwowego w Toruniu stanowi doskonałą pomoc w pierwszym etapie prac badawczych nad archiwaliami. Serdecznie zapraszamy do korzystania z księgozbioru.
Regulamin korzystania z Biblioteki Archiwum Państwowego w Toruniu
Załącznik do Zarządzenia nr 6/2021 Dyrektora Archiwum Państwowego w Toruniu
- Biblioteka Archiwum Państwowego w Toruniu jest biblioteką podręczną o charakterze naukowym.
- Regulamin korzystania z Biblioteki Archiwum Państwowego w Toruniu określa zasady i tryb udostępniania księgozbioru użytkownikom biblioteki.
- Biblioteka Archiwum Państwowego w Toruniu realizuje swoje cele poprzez:
- gromadzenie, opracowanie i udostępnianie księgozbiorów;
- informowanie użytkownika Archiwum o zasobie biblioteki;
- biblioteka jest warsztatem pracy dla archiwisty (uzupełnieniem zbiorów archiwalnych w Archiwum).
- Zbiory Biblioteki udostępniane są pracownikom Archiwum oraz użytkownikom zasobu. Miejscem udostępnienia księgozbioru użytkownikom są wyłącznie czytelnie w Oddziałach AP w Toruniu i Włocławku w godzinach 8:00 – 15:00 od poniedziałku do piątku.
- Osoba przystępująca do korzystania z księgozbioru powinna zapoznać się z regulaminem czytelni i regulaminem biblioteki.
- Materiały biblioteczne (książki i czasopisma) udostępnia się na podstawie złożonego zamówienia (rewersu bibliotecznego), który po wypełnieniu oddaje się dyżurnemu w czytelni.
- Dziennie można zamówić do 10 woluminów książek.
- Zamówienia dokonywane w danym dniu są realizowane do godziny 14:00.
- Jeżeli użytkownik podczas korzystania z materiałów bibliotecznych zauważy braki lub zniszczenia winien zgłosić ten fakt dyżurnemu pracownikowi.
- Po wykorzystaniu, materiały biblioteczne w stanie nieuszkodzonym należy zwrócić dyżurnemu pracownikowi.
- Materiały biblioteczne będące na koncie danego użytkownika w przypadku nie podjęcia pracy w okresie tygodnia od ostatniego korzystania zostaną oddane do magazynu bibliotecznego.
- Udostępnianie i kopiowanie zbiorów bibliotecznych może zostać ograniczone ze względu na ich stan fizyczny.
- Nie udostępnia się oryginałów materiałów bibliotecznych dostępnych na stronach internetowych lub zapisanych na innych nośnikach np. CD, mikrofilmy.
- Na zamówienie Użytkownika z księgozbioru Biblioteki można wykonać reprografie. Kopiowaniu nie podlegają:
- starodruki;
- książki i czasopisma, których kopiowanie nie jest możliwe ze względów technicznych (m.in. czasopisma o formacie ponad A3);
- egzemplarze w złym stanie technicznym.
- Każdorazowo zgodę na kopiowanie zbiorów bibliotecznych wydaje kierownik Oddziału.
- Koszty reprografii i realizacja usług odbywają się zgodnie z cennikiem obowiązującym w Archiwum Państwowym w Toruniu.