Legenda Kozackich Gór

Kozackie Góry to na wpół legendarna już dzielnica Torunia. Taka, jaką miały inne miasta w naszym regionie – Abisynia w Bydgoszczy czy Grzywno we Włocławku. Po dzielnicach bydgoskiej i włocławskiej już śladów nie ma, pozostały one jeszcze w Toruniu. Z czasem i tę dzielnicę spotka zapewne los podobny do jej sąsiedzkich odpowiedników… W tym roku mija 75 lat od czasu, gdy większość Kozackich Gór została zniszczona przez Niemców.

Takie dzielnice biedy nigdy nie „cieszyły się” bogactwem pozostawianych po sobie śladów. Chcąc uchronić to, co jeszcze pozostało, a jednocześnie przypomnieć Mieszkańcom, że Toruń to nie tylko Kopernik, Ratusz Staromiejski czy Dwór Artusa, Archiwum Państwowe w Toruniu z chęcią podjęło się współorganizacji spotkania poświęconego Kozackim Górom. Spotkanie, zaplanowane na drugą sobotę marca (14 marca), odbędzie się w ramach kontynuacji projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej.
Zwracamy się do Państwa z prośbą o przynoszenie do końca lutego b.r. do Archiwum pamiątek, które zeskanujemy i czynić będziemy wszelkie starania, by uświetniły one wspólne spotkanie. Mile będzie widziane również przyniesienie ich na wizytę w Archiwum 14 marca i podzielenie się własną historią związaną z Kozackimi Górami.
O szczegółach spotkania będziemy informować na bieżąco.
Osoba do kontaktu: dr Dariusz Chyła, tel. 56 6224754, e-mail: , Archiwum Państwowe w Toruniu, Pl. Rapackiego 4.
ZAPRASZAMY

Scroll to Top