Helena Piskorska – wystawa

Helena Piskorska

Helena Piskorska to jedna z cichych bohaterek podczas obu wojen światowych. Wychowana została w polskiej rodzinie, w której poświęcano dużo uwagi wartościom patriotycznym.

Podczas pierwszej wojny światowej mając 20 lat podjęła się działalności charytatywnej dla osób poszkodowanych w trakcie działań wojennych. W niepodległej Polsce poświęciła się nauczaniu oraz pracy w archiwum miejskim, które z czasem stało się jej największą pasją. Druga wojna światowa zastała ją na stanowisku kierownika Archiwum Miejskiego. Aresztowana i osadzona w cieszącym się złą sławą Forcie VII, została następnie z niego zwolniona i skierowana do dalszej pracy w Archiwum pod nadzorem Niemców, by w końcu zostać przesiedloną do Generalnego Gubernatorstwa. Po zakończeniu wojny powróciła do Torunia i do Archiwum. Jako kierownik Archiwum walczyła o sprowadzenie zagrabionych w czasie wojny toruńskich archiwaliów.
Wystawa Jej poświęcona jest podzielona na kilka działów. Pierwsza część dotyczy lat młodości Heleny Piskorskiej. Następny dział wystawy poświęcony został działalności Heleny w okresie międzywojennym. Poruszone są tu zarówno kwestie jej pracy jako nauczycielki, ale przede wszystkim jako pracownika, jak i kierownika Archiwum Miejskiego. Kolejna część ekspozycji poświęcona jest Jej losom wojennym oraz powojennym.
Serdecznie zapraszamy do zwiedzenia naszej wystawy.
Jest ona zorganizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Można ją zwiedzić w dniu 12 września w godz. 11.00-16.00, w dniach 14-18 września w godz. 8.30-14.30 oraz 19 września w godz. 11.00-16.00.
Wstęp wolny!
Zapraszamy serdecznie

Scroll to Top