Dzień Darczyńcy 6 grudnia 2024 r. – Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Archiwum dyplomatyczne i archiwum osobiste. Gdzie kończy się prywatność?” i wystawa: “W podróży, przy biurku, na rokowaniach – archiwa dyplomatyczne i osobiste”.

6 grudnia 2024 r. w związku z obchodami Dnia Darczyńcy, w siedzibie Collegium Humanisticum UMK w Toruniu odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Archiwum dyplomatyczne i archiwum osobiste. Gdzie kończy się prywatność?” Wydarzenie, którego organizatorami były Archiwum Państwowe w Toruniu, Instytut Historii i Archiwistyki UMC, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim, Towarzystwo Naukowe Historii Dyplomacji i Stosunków Międzynarodowych odbyło się pod patronatem honorowym Konsula Ukrainy w Gdańsku. Konferencja zgromadziła prelegentów z Polski i Ukrainy, którzy przedstawili swoje referaty i prezentacje dotyczące zarówno archiwaliów z czasów średniowiecznych i nowożytnych, które można zaliczyć do dyplomatycznych, jak i współczesnych archiwów osobistych. Uczestnicy konferencji starali się przede wszystkim rozstrzygnąć zasadniczy problem: gdzie kończy się prywatność archiwów osobistych, a zaczyna archiwum dyplomatyczne o znaczeniu państwowym? Referaty dotyczyły działań dyplomatycznych jako czynnika archiwotwórczego na przykładzie zarówno urzędników państwowych, miejskich i osób prywatnych oraz przykładowych kolekcji i spuścizn osób związanych z dyplomacją. W obradach wzięli udział następujący prelegenci: prof. Waldemar Chorążyczewski, prof. Krzysztof Syta, prof. dr. hab  Iryna Matiash, prof., dr hab. Maryna Palienko, dr hab.  Marcin Wołk, prof. UMK, Zbigniew Wołk, dr Tomasz Matuszak, dr Mateusz Superczyński, dr Bożena Witowicz i dr Igor Moraczewski.

Po obradach o godz. 16:00 dyrektor Archiwum Państwowego w Toruniu Beata Herdzin otworzyła uroczyście wystawę archiwalną “W podróży, przy biurku, na rokowaniach – archiwa dyplomatyczne i osobiste” przygotowaną w siedzibie archiwum przy Placu Rapackiego 4. Wystawa, która spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno uczestników konferencji, jak i gości poświęcona była dokumentom i aktom powstałym w wyniku działań dyplomatycznych miasta Torunia i jego urzędników w czasach Hanzy oraz konfliktów z zakonem krzyżackim i w okresie nowożytnym. Wśród najcenniejszych obiektów jakie zaprezentowano należały przede wszystkim Akt Erekcyjny Związku Pruskiego z 1440 r. wpisany na krajową listę Pamięć Polski UNESCO oraz wyrok cesarza Fryderyka III z 1453 r. na członków Związku Pruskiego. W części wystawy poświęconej archiwom osobistym zaprezentowano materiały Jana Zakrzewskiego, notariusza toruńskiego, sędziego, ale także dyplomaty z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top