To my tworzymy historię

Archiwa rodzinne w zasobie Archiwum Państwowego w Toruniu

9 czerwca świętujemy Międzynarodowy Dzień Archiwów

Z okazji naszego  święta przygotowaliśmy dla Państwa wirtualną wystawę  zatytułowaną „To my tworzymy historię. Archiwa rodzinne w zasobie Archiwum Państwowego w Toruniu”. 

Historia kojarzy nam się najczęściej z wojnami, wielkimi zwycięstwami, ale też ogromnymi klęskami. Pamiętajmy jednak, że to nie sam Jagiełło zwyciężył pod Grunwaldem, Sobieski pod Wiedniem, to nie Warneńczyk przegrał pod Warną. Takie sukcesy i porażki były udziałem wielu ludzi, zwykłych, dziś często bezimiennych, ale bez nich te wydarzenie nie miałyby miejsca, być może potoczyłyby się zupełnie inaczej. Choć są to czasy odległe i dziś trudno byłoby nam odnaleźć naszych przodków biorących w nich udział, to przecież tworzyli oni znacznie bliższą nam historię – historię, którą znamy i o której opowiadamy w naszych domach. Gdy dokładnie prześledzimy losy naszych rodzin,  to w każdej z nich znajdziemy jakiegoś powstańca styczniowego, wielkopolskiego, śląskiego, sejneńskiego czy warszawskiego. Ktoś walczył w I wojnie, ktoś bronił Polski przed bolszewikami lub przed Niemcami jesienią 1939 roku. Ktoś był wcielony lub zmuszony do walki w szeregach zaborcy czy wroga – w Armii Czerwonej lub Wehrmachcie. Albo miał to szczęście, że mógł walczyć w wojsku polskim. 

Dziś nie gloryfikując, nie potępiając i nie oceniając nikogo, przedstawiamy kilka wybranych rodzin. Nie nazwiemy ich „wybitnymi” czy „zwykłymi”, bo czasy były zagmatwane, więc i „wybitność” i „zwyczajność” były różne. Niemniej w ostatecznym rozrachunku wszyscy Oni zdają się być równymi – losy każdego z Nich wplatają się w wielką historię, na tyle, na ile czasy, w których żył, na to Im pozwoliły.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy!

Scroll to Top