Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej 20 lat temu otworzyło przed naszym krajem nowy rozdział historii. Wydarzenie to było poprzedzone debatami, często burzliwymi dyskusjami oraz wymianą argumentów zarówno przeciwników, jak i zwolenników wejścia naszego kraju do Unii. Polacy podjęli tą historyczną decyzję wyrażając swój głos w referendum, podczas którego zdecydowaną większością głosów opowiedzieli się za przystąpieniem naszego kraju do UE.
Wszystkie te zdarzenia zostały utrwalone w dokumentach, fotografiach, wspomnieniach, tekstach naukowych i popularnonaukowych, protokołach z obrad, konferencji, wreszcie ulotkach i plakatach, a także wspomnieniach i nagraniach. Niejednokrotnie odzwierciedlają one różne poglądy na temat obecności Polski w Unii Europejskiej. Są jednak świadectwem różnorodności i wielości poglądów obywateli naszego kraju.
Archiwum Państwowe w Toruniu zaprasza do wzięcia udziału w akcji „Archiwum Zjednoczonej Europy” polegającej na zbieraniu i przekazywaniu do archiwów pamiątek z wydarzeń sprzed 20 lat, materiałów archiwalnych dokumentujących zarówno moment wejścia Polski do Unii Europejskiej, jak i poprzedzające dyskusje, debaty i cały proces akcesji. Jest to także świetna okazja do podzielenia się własnymi wspomnieniami związanymi z dniem 1 maja 2004 r.
Archiwum Zjednoczonej Europy to akcja o charakterze ogólnopolskim zainicjowana przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych w związku z 20 rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Jest ona skierowana do każdego, kto chce się podzielić wspomnieniami lub materiałami dotyczącymi tego wydarzenia.
Jak zatem można przekazać materiały? Najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z nami poprzez adres e-mail: lub pod numer tel. 56 6224754. Forma przekazywanych materiałów jest dowolna (tradycyjna, elektroniczna). Materiały należy przynieść bezpośrednio do Archiwum Państwowego w Toruniu na Plac Rapackiego 4 bądź przesłać na powyższy adres e-mail.
Zapraszamy do udziału w akcji!