Wielu z nas się zastanawia: Co po mnie zostanie? Odpowiedź jest prosta: to, co po sobie zostawisz! Nikt z nas nie zadba lepiej o zachowanie o nas pamięci, jak MY sami. Do osiągnięcia tego celu potrzebne jest „tylko” rodzinne archiwum. Mówi się nam, że powinniśmy dbać o tradycję czy historię Ojczyzny, także tej Małej Ojczyzny. Pamiętajmy jednak, że w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o historię własnej rodziny! To z historii naszych rodzin wyrasta historia regionu i kraju.
Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, a także dla podniesienia świadomości w sposobach zachowywania archiwów rodzinnych, Archiwum Państwowe w Toruniu uruchomiło punkt konsultacyjny w ramach Archiwów Rodzinnych Niepodległej!
Motywem przewodnim jest oczywiście setna rocznica odzyskania niepodległości. Niemniej nie ograniczajmy się tylko do tego okresu. Ważna jest dla nas także walka o wolna Polskę podczas II wojny światowej.
Jeśli zastanawiacie się Państwo:
- Jak przechowywać rodzinne archiwa?
- W jaki sposób należy je konserwować?
- Jak opisywać pamiątki rodzinne?
- W jaki sposób je porządkować?
Zapraszamy do skorzystania z naszego punktu konsultacyjnego, gdzie odpowiemy na Państwa pytania.
dr Dariusz Chyła: edukacja@torun.ap.gov.pl; tel. 56 622-47-54 wew. 29
W dniach 30 września i 7 listopada w godz. 17-18.30 odbędą się warsztaty z zakresu przechowywania i konserwacji rodzinnych archiwaliów. Zgłoszenia (z dopiskiem Toruń bądź Włocławek) prosimy wysyłać na adres e-mail: edukacja@torun.ap.gov.pl. Liczba miejsc ograniczona!
W ramach projektu możliwe będzie także użyczenie pamiątek rodzinnych w celu wykonania ich kopii cyfrowych lub przekazanie oryginałów do Archiwum Państwowego, gdzie będą wieczyście przechowywane.
Archiwa Rodzinne Niepodległej Archiwa Rodzinne Niepodległej