Zostań rodzinnym archiwistą

Wielu z nas się zastanawia: Co po mnie zostanie? Odpowiedź jest prosta: to, co po sobie zostawisz! Nikt z nas nie zadba lepiej o zachowanie o nas pamięci, jak MY sami. Do osiągnięcia tego celu potrzebne jest „tylko” rodzinne archiwum. Mówi się nam, że powinniśmy dbać o tradycję czy historię Ojczyzny, także tej Małej Ojczyzny. Pamiętajmy jednak, że w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o historię własnej rodziny! To z historii naszych rodzin wyrasta historia regionu i kraju.

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, a także dla podniesienia świadomości w sposobach zachowywania archiwów rodzinnych, Archiwum Państwowe w Toruniu uruchomiło punkt konsultacyjny w ramach Archiwów Rodzinnych Niepodległej!

Motywem przewodnim jest oczywiście setna rocznica odzyskania niepodległości. Niemniej nie ograniczajmy się tylko do tego okresu. Ważna jest dla nas także walka o wolna Polskę podczas II wojny światowej.

Jeśli zastanawiacie się Państwo:

  • Jak przechowywać rodzinne archiwa?
  • W jaki sposób należy je konserwować?
  • Jak opisywać pamiątki rodzinne?
  • W jaki sposób je porządkować?

Zapraszamy do skorzystania z naszego punktu konsultacyjnego, gdzie odpowiemy na Państwa pytania.

dr Dariusz Chyła: edukacja@torun.ap.gov.pl; tel. 56 622-47-54 wew. 29

W dniach 30 września i 7 listopada w godz. 17-18.30 odbędą się warsztaty z zakresu przechowywania i konserwacji rodzinnych archiwaliów. Zgłoszenia (z dopiskiem Toruń bądź Włocławek) prosimy wysyłać na adres e-mail: edukacja@torun.ap.gov.pl. Liczba miejsc ograniczona!

W ramach projektu możliwe będzie także użyczenie pamiątek rodzinnych w celu wykonania ich kopii cyfrowych lub przekazanie oryginałów do Archiwum Państwowego, gdzie będą wieczyście przechowywane.