Pieczęcie od zawsze były najbardziej rozpoznawalnymi i barwnymi elementami dokumentów, zarówno średniowiecznych, jak i nowożytnych. Barwa wosku, wyobrażenia pieczętne, wizerunki herbowe, postaci świętych i władców na odciskach przyciągają wzrok i sprawiają, że dokument posiada swoją duszę i unikalne cechy.
Archiwum Państwowe w Toruniu serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy wirtualnej „Co nam mówią pieczęcie…?”, na której zaprezentowane będą najciekawsze i najlepiej zachowane odciski pieczętne pochodzące zarówno z kancelarii władców polskich, wielkich mistrzów krzyżackich, miast pruskich, jak i rodzin szlacheckich oraz duchownych. Wydarzenie to ma na celu przybliżenie odbiorcy bogactwa toruńskiego zbioru sfragistycznego, na który składają się pieczęcie rzadkie, różnych typów i wariantów oraz wykonanych w różnych materiałach. Wystawa jest równocześnie wydarzeniem zorganizowanym w ramach projektu „Katalog pieczęci królewskich Archiwum Państwowego w Toruniu”, finansowanego przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych.
Co nam mówią pieczęcie Opis ogólny pieczęci Budowa pieczęci Pieczęcie władców Pieczęcie władców Pieczęcie władców Pieczęcie władców Pieczęcie krzyżackie Pieczęcie krzyżackie Pieczęcie krzyżackie Pieczęcie krzyżackie Pieczęcie krzyżackie Pieczęcie miejskie Pieczęcie miejskie Pieczęcie miejskie Pieczęcie miejskie Pieczęcie miejskie Pieczęcie miejskie Pieczęcie miejskie Pieczęcie kościelne Pieczęcie kościelne Pieczęcie kościelne Pieczęcie kościelne Pieczęcie cechów i korporacji Pieczęcie cechów i korporacji Pieczęcie cechów i korporacji Pieczęcie cechów i korporacji Pieczęcie prywatne i rycerskie Pieczęcie prywatne i rycerskie Pieczęcie prywatne i rycerskie Materiały