pl.png, 347B en.png, 1,1kB de.png, 483B

big.png, 434B | normal.png, 343B | print.png, 545B | wap.png, 462B | ftp.png, 462B

Nowości w serwisie

24 kwietnia - pracownie naukowe czynne do 11.30

Archiwum Państwowe w Toruniu uprzejmie informuje, że w dniu 24 kwietnia 2017 roku (poniedziałek) Pracownia Naukowa będzie czynna do godz. 11.30.
Za związane z tym faktem utrudnienia przepraszamy.

21.04.2017, 13:18

Odznaka honorowa "Za Zasługi dla Archiwistyki" dla Pani Ewy Szczodruch

Z przyjemnością i dumą informujemy, że w dniu 24 lutego 2017 roku, na wniosek Archiwum Państwowego w Toruniu, odznakę honorową "Za Zasługi dla Archiwistyki" z rąk Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dra Wojciecha Woźniaka otrzymała p. Ewa Szczodruch, Prezes Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego. Gratulujemy serdecznie!

27.02.2017, 13:13

Wystawa „Pamięć Polski”. Polska Lista Krajowa Programu UNESCO „Pamięć Świata”.

Myśląc o dziedzictwie, kulturze czy historii mamy najczęściej na myśli te zabytki, które jesteśmy w stanie ujrzeć - to najwspanialsze pałace, zamki, kościoły, fortyfikacje... Nie wszyscy zadają sobie sprawę z istnienia innych zabytków, na co dzień ukrytych, głęboko schowanych w magazynach różnych instytucji. To właśnie nim poświęcona jest Polska Lista Krajowa Programu UNESCO „Pamięć Świata”. W listopadzie 2016 r. miała miejsce druga edycja programu. Na listę wpisany został m.in. „Akt erekcyjny Związku Pruskiego” przechowywany w murach Archiwum Państwowego w Toruniu. W związku z tym w dniach 14 lutego - 10 marca 2017 r. w budynku Archiwum przy Placu Rapackiego 4 prezentowana będzie wystawa posterowa zorganizowana przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych, która jest poświęcona wszystkim obiektom. Na ekspozycji będzie można poznać dzieje takich „sław” historii jak Statut Łaskiego (pierwszy polski kodeks prawa), akt unii krewskiej, Rocznik Świętokrzyski Dawny, a także mniej znane, lecz równie ważne obiekty jak Kazimierza Stronczyńskiego Opisy i Widoki Zabytków Starożytności czy akta związane z procesem o Morskie Oko. Szczególne miejsce zajmuje oczywiście „Akt erekcyjny Związku Pruskiego”, który zwiedzający będą mogli obejrzeć także w oryginale. Ekspozycja czynna będzie w dni powszednie w godzinach 8.00-14.30. Wstęp wolny.

10.02.2017, 14:43

Wystawa "Podróż sentymentalna. Polska ilustracja w książkach dla dzieci z lat 1950-80"

Serdecznie zapraszamy na wystawę

"Podróż sentymentalna. Polska ilustracja w książkach dla dzieci z lat 1950-80".
Wystawa prezentuje część kolekcji Beaty Pranke-Zdziebło (Bi Pi), w której znajdują się bogato ilustrowane książki dla dzieci i młodzieży. Zaprezentujemy czołowych polskich ilustratorów, często nazywanych Mistrzami Polskiej Ilustracji, między innymi: Ewa Salomon, Jan Szancer, Mirosław Pokora, Janusz Stanny, Olga Siemaszko, Maria Uszacka, Teresa Wilbik, Józef Wilkoń, Janusz Grabiański i wielu innych. Ta wystawa to z jednej strony okazja dla dorosłych do swoistej podróży sentymentalnej do czasów swojego dzieciństwa, a z drugiej strony, dla dzieci, szansa na poznanie przepięknych, artystycznych ilustracji bajek i książek, które rozwijały wyobraźnię ich rodziców i dziadków. Zapraszamy na wernisaż wystawy w dniu 18 stycznia 2017 r. o godz. 17.00. Wystawa będzie czynna do 10 lutego b.r. w godz. 8.00-14.30.

11.01.2017, 12:43

Wystawa "Podgórz sprzed lat: z życia cywilów i wojskowych"

Archiwum Państwowe w Toruniu serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy

"Podgórz sprzed lat: z życia cywilów i wojskowych"
Wernisaż odbędzie się 7 grudnia o godz. 17.00 w sali konferencyjno-wystawowej w budynku Archiwum przy Pl. Rapackiego 4. Organizatorami wystawy są: Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Archiwum Państwowe w Toruniu, Centrum Dialogu - Biblioteka Diecezjalna w Toruniu, Książnica Kopernikańska w Toruniu. Ekspozycja stanowi uzupełnienie cyklu spotkań ZABYTKI TORUŃSKIE MŁODSZEGO POKOLENIA, w tym roku poświęconego Podgórzowi, niegdyś osobnemu miastu, a od 1938 roku dzielnicy Torunia. Z licznych wątków z dziejów Podgórza wybrano kilka, m.in. zagadkę dotyczącą siedziby lokalnej władzy, zakładów infrastruktury (gazownia i wodociągi), lokalnych potentatów: poligonu artyleryjskiego – swego rodzaju wojskowego „miasta w mieście” oraz słynnego browaru, szkół i rozrywek dawnych podgórzan. Autorem koncepcji wystawy jest p. Katarzyna Kluczwajd, prezes Oddziału Toruńskiego SHS, zaś opracowanie graficzne przygotował dr Michał Pszczółkowski. Ze strony Archiwum w przygotowaniu wystawy udział wzięli: mgr Zbigniew Woźniak, dr Dariusz Chyła, mgr Mateusz Superczyński oraz mgr Marzena Kamińska.

Wystawa czynna będzie do 5 stycznia 2017 roku, w godzinach pracy Archiwum.

Specjalne spotkania z autorką wystawy Katarzyną Kluczwajd zaplanowano w dniach:
12 XII 2016, godz. 17.00
14 XII 2016, godz. 12.00

Zapraszamy serdecznie

06.12.2016, 12:14

Akt erekcyjny Związku Pruskiego został wpisany na Listę Krajową Pamięć Polski

W dniu 4 listopada 2016 r. w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego w Warszawie odbyła się uroczystość wpisania kolejnych jedenastu obiektów na Krajową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Pamięć Świata, a wśród nich Aktu erekcyjnego Związku Pruskiego z 1440 roku, przechowywanego w zasobie Archiwum Państwowego w Toruniu. W uroczystosci poza przedstawicielami Kancelarii Prezydenta i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uczestniczyli Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Wojciech Woźniak oraz prof. Jacek Purchla, przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO
O samym wydarzeniu można przeczytać na stronie dziennika "Nowości". Warto także posłuchać audycji w Polskim Radio 24 nadanej 6 listopada 2016 o godzinie 12.18
Zaprszamy także do galerii zdjęć

07.11.2016, 14:56

Digitalizacja

Uprzejmie informujemy, że w związku z rozpoczętym procesem digitalizacji z udostępniania zostaje wyłączony do odwołania zespół Archiwum Sczanieckich z Nawry (nr zespołu 833).

19.10.2016, 08:56

Zebranie naukowe w dniu 26 października o godz. 11.00

Zapraszamy na zebranie naukowe w dniu 26 października o godz. 11.00. Porządek spotkania: 1. Mgr Hadrian Ciechanowski, Zmiany organizacji sieci USC w latach 1874-1945, a problemy granic zespołów archiwalnych. 2. Mgr Joanna Janowska, Księga archiwalna – dylematy konserwatorskie. 3. Dr Dariusz Chyła, Krótka refleksja po warsztatach cyfrowego opowiadania historii (warsztaty poświęcone cyfrowym zasobom Europeany oraz sposobom ich ponownego wykorzystania do celów edukacyjnych).

17.10.2016, 14:52

Akt erekcyjny Związku Pruskiego zostanie wpisany na Listę Krajową Pamięć Polski

Z dumą informujemy, że jeden z naszych najcenniejszych dokumentów, tzw. Akt erekcyjny Związku Pruskiego z 1440 roku zostanie wpisany na Listę Krajową Pamięć Polski (II edycja). Uroczystości odbędą się 4 listopada b.r. w Pałacu Prezydenckim. Archiwum Państwowe w Toruniu, Akta miasta Torunia, Kat. I, sygn. 952 Akt erekcyjny Związku Pruskiego – Rycerstwo i miasta Prus zakładają związek dla wzajemnej obrony. Związek ten, założony przez stany Prus w obronie praw i wolności, a w efekcie stanowiący formę oporu przeciwko Zakonowi Krzyżackiemu odegrał olbrzymią rolę w przygotowaniach do wybuchu wojny trzynastoletniej z Zakonem, w wyniku której powstały, poddane królowi polskiemu, Prusy Królewskie. Dokument wystawiony został w Kwidzynie, w dniu 14 marca 1440 roku. Sporządzono go na pergaminie o wymiarach 72,5x39+1 cm, w jęz. niemieckim. Przywieszonych jest do niego 44 pieczęci w zielonym wosku na paskach pergaminowych, ponadto na zakładce znajduje się łącznie 26 pasków lub nacięć do mocowania kolejnych pieczęci.

04.10.2016, 09:45

Wystawa "Od duktu do kolei"

Archiwum Państwowe w Toruniu serdecznie zaprasza na nową wystawę archiwalną

„Od duktu do kolei”
Ekspozycja prezentowana jest w budynku Archiwum Państwowego w Toruniu przy Placu Rapackiego 4 w dniach 12 września - 31 października 2016 r. w godz. 8.30-14.30. Wstęp wolny! Miasta istniały w Polsce niemalże od początku istnienia państwa. Zakładane czasem na tzw. surowym korzeniu lub przekształcane z osad wiejskich przez stulecia rozwijały się, bądź traciły na znaczeniu. Co jednak determinowało ich rozwój? Co powodowało, że niektóre organizmy miejskie rozwijały się lepiej, inne gorzej? Na te pytania nie ma prostej odpowiedzi. Wynika to z faktu złożoności dziejów politycznych i gospodarczych zarówno obszaru państwa polskiego, jak i państw ościennych. Prezentowana wystawa pt. „Od duktu do kolei” jest pierwszą z zaplanowanego cyklu ekspozycji poświęconego czynnikom miastotwórczym. Ma ona na celu zapoznanie zwiedzających z kwestią znaczenia komunikacji w rozwoju miast na przykładzie Torunia. Ekspozycja zorganizowana została przez Archiwum Państwowe w Toruniu przy wsparciu finansowym Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Wystawa składa się z następujących działów tematycznych: drogi bite, drogi wodne, kolej, komunikacja miejska oraz lotnisko. Oczywiście podziałów tych nie można traktować jako „kategorycznych”. Granice między nimi bywają płynne, gdyż poszczególne rodzaje transportu z sobą współdziałały, czego przykładem jest budowa Portu Zimowego w Toruniu i doprowadzenie do niego linii kolejowej, powstanie mostu drogowo-kolejowego, czy wreszcie okresowe funkcjonowanie przeprawy promowej w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia mostu przez Wisłę. Ukazanie tematu z tej perspektywy ma na celu podkreślenie usytuowania miasta względem poszczególnych rodzajów ciągów komunikacyjnych, jak i ich wzajemnej relacji w poszczególnych okresach historycznych. Pozorny wyjątek stanowić tu może komunikacja miejska, jednakże przykład Torunia pokazuje, że jej powstanie mogło być determinowane (choć nie w każdym mieście musiało) położeniem miasta względem ważnego szlaku komunikacyjnego (w tym wypadku kolei). Tematyka wystawy determinuje wykorzystanie konkretnych archiwaliów. Jest to szczególnie zauważalne na tej wystawie, gdzie większość eksponatów stanowi kartografia. W mniejszym stopniu uzupełniana jest ona fotografiami, dokumentami, czy też innymi źródłami.

19.09.2016, 10:34

Archiwum Państwowe w Toruniu © 2008 - 2017 | Webmaster | Cookies | valid-xhtml.png, 1,1kB valid-css.png, 1,1kB