big.png, 434B | normal.png, 343B | print.png, 545B | wap.png, 462B | ftp.png, 462B

Hungarica Dzień Węgierski w Toruniu

12 lipca 2012 roku pod hasłem "Daleko i blisko. Węgrzy w Toruniu na przestrzeni wieków" obchodzono w Toruniu Dzień Węgierski. Głównymi organizatorami święta były następujące instytucje: Węgierski Instytut Kultury w Warszawie, Archiwum Państwowe w Toruniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Urząd Miasta Torunia. Gościem specjalnym w tym dniu był wicepremier Węgier Tibor Navracsics. Wicepremier razem z Rektorem UMK prof. Andrzejem Radzimińskim i prezydentem miasta Torunia Michałem Zaleskim dokonał odsłonięcia tablicy upamiętniającej solidarną postawę społeczności Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Węgierską Rewolucją 1956 roku. Następnie, w Sali im. Ludwika Kolankowskiego w budynku Collegium Maius, prof. Wojciech Polak wygłosił odczyt zatytułowany "Polska i Węgry – jedenaście wieków przyjaznego sąsiedztwa". O godzinie 17.00 dyrektor Archiwum Państwowego w Toruniu Beata Herdzin oraz wicepremier Węgier Tibor Navracsics otworzyli w budynku Archiwum wystawę "Hungarica w zasobie Archiwum Państwowego w Toruniu". Ceremonię prowadził dr Janos Tischler dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, a przemówienia okolicznościowe wygłosili kolejno Beata Herdzin oraz Tibor Navracsics. Po otwarciu wystawy goście, oprócz toruńskich pierników, mieli również okazję skosztować lampkę przywiezionego przez delegację węgierską wina.

Obchody Dnia Węgierskiego w Toruniu zakończył wspaniały koncert węgierskiego pianisty Alexa Szilasiego zatytułowany "Chopin i Liszt – dwaj geniusze", który odbył się w toruńskim Dworze Artusa.

mgr Beata Herdzin

12.07.2012r.

Archiwum Państwowe w Toruniu © 2008 - 2019 | Webmaster | Informacje o ochronie danych osobowych i Cookies | valid-xhtml.png, 1,1kB valid-css.png, 1,1kB